Testy autobusu hybrydowego Volvo 7900 Hybrid w ruchu miejskim

21 lipca rozpoczęła się kolejna edycja testów miejskiego autobusu hybrydowego Volvo 7900 Hybrid w Polsce. Na początek hybryda Volvo zawita w północnej części kraju
i będzie eksploatowana na regularnych liniach miejskich w trzech miastach.

Pojazd będzie testowany przez operatorów transportu publicznego w regularnym ruchu miejskim. Począwszy od 21 lipca hybryda Volvo będzie jeździć we flocie Miejskiego Zakładu Komunikacji w Ełku. To już kolejne testy pojazdu hybrydowego Volvo w tym mieście. Na początku 2013 roku przewoźnik z Ełku testował poprzedni model autobusu – Volvo 7700 Hybrid.

Kolejne miasto na trasie tej edycji testów to Włocławek. W tym mieście, od 28 lipca do 3 sierpnia, autobus Volvo 7900 Hybrid będzie obsługiwał pasażerów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Następnie, autobus pojedzie do Grudziądza, gdzie od 4 do 8 sierpnia będzie woził mieszkańców na linii obsługiwanej przez przewoźnika Arriva. Przewoźnik ten ma już w swojej flocie autobusy Volvo, m.in. zakupiony w ubiegłym roku międzymiastowy Volvo 8900, który jeździ na trasie Tczew – Gdańsk.

Volvo liderem technologii hybrydowej w Europie
Seryjna produkcja autobusów hybrydowych Volvo rozpoczęła się w 2010 roku we Wrocławiu. Od tamtej pory firma sprzedała już ponad 1350 hybryd operatorom transportu publicznego
w ponad dwudziestu krajach, m.in. w Szwecji, Norwegii, Danii, Niemczech, Austrii, Luksemburgu, Holandii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Tym samym Volvo zyskało pozycję lidera, jeśli chodzi o zastosowanie technologii hybrydowej w autobusach w Europie.

Wprowadzając tak dużą ilość autobusów hybrydowych na ulice europejskich miast, Volvo udowodniło, że oferuje produkt spełniający najwyższe wymagania klientów, jeśli chodzi
o całkowity koszt użytkowania pojazdu, jego dostępność do jazdy, ekonomiczne spalanie,
a także niskie oddziaływanie na środowisko w zatłoczonym ruchu miejskim.

Autobus hybrydowy Volvo w polskich miastach
Volvo wychodzi naprzeciw oczekiwaniom miast prowadzących zdecydowaną politykę wdrażania ekologicznych środków transportu publicznego i pragnie dostarczać innowacyjne rozwiązania transportowe najwyższej jakości również klientom w Polsce. Od 2011 roku przeprowadzono liczne prezentacje i testy autobusu hybrydowego Volvo w polskich miastach, m.in. we Wrocławiu, Lublinie, Tarnobrzegu, Białymstoku, Siedlcach, Gliwicach, Warszawie, Olsztynie, Gdyni, Szczecinie, Opolu, Łomży, Ełku, Bielsku-Białej, Krakowie, Elblągu, Trójmieście, Inowroclawiu, Jarocinie, Kędzierzynie i Jeleniej Górze. Od stycznia 2014 roku autobus hybrydowy Volvo jeździ na regularnej linii komunikacji miejskiej obsługiwanej przez MPK Wrocław.

– Testy, które dotychczas przeprowadziliśmy na liniach komunikacji miejskiej różnych miast Polski potwierdzają, że autobus hybrydowy Volvo sprawdza się również w polskich warunkach, uzyskując niskie zużycie paliwa – od 26 do 30 litrów na 100 km, w zależności od trasy. Otrzymaliśmy również bardzo pozytywne opinie od firm, które wcześniej testowały autobus, zarówno jeżeli chodzi o warunki pracy kierowcy, jak i dynamikę pojazdu. Jesteśmy zadowoleni, że produkowany we Wrocławiu najnowszy model naszego autobusu hybrydowego – Volvo 7900 Hybrid zostanie przetestowany w regularnym ruchu w kolejnych miastach i że z bliska będą mogli mu się przyjrzeć zarówno przewoźnicy, jak i mieszkańcy polskich miast – mówi Małgorzata Durda, Dyrektor ds. Sprzedaży Autobusów, Volvo Polska.

Autobus hybrydowy Volvo w komunikacji miejskiej
Technologia hybrydowa Volvo to optymalne rozwiązanie dla komunikacji miejskiej, wnoszące ogromny wkład w ochronę środowiska. Napęd hybrydowy doskonale spisuje się w pojazdach zmuszonych do nieustannego zatrzymywania się i ruszania, i dlatego stanowi idealne rozwiązanie dla autobusów miejskich, poruszających się w intensywnym ruchu drogowym.

Jako równoległa hybryda, pojazd może być napędzany niezależnie silnikiem elektrycznym lub silnikiem diesla, albo obydwoma silnikami w tym samym czasie. Energia wytwarzana podczas hamowania jest magazynowana w akumulatorze, a następnie wykorzystywana do produkcji energii dla silnika elektrycznego, co w znaczny sposób zmniejsza zużycie paliwa.

Ogromną zaletą technologii hybrydowej Volvo jest fakt, iż silnik diesla wyłącza się automatycznie na przystankach autobusowych i światłach, a pojazd zasilany jest bezgłośnie i bez spalin energią elektryczną. Autobus rusza również jedynie przy pomocy silnika elektrycznego,
a po osiągnięciu prędkości 15-20 km/h automatycznie przełącza się na silnik diesla.

To wyjątkowo korzystne rozwiązanie dla środowiska miejskiego, które powoduje, że pasażerowie, przechodnie oraz inni użytkownicy drogi są w dużo mniejszym stopniu narażeni na hałas i wdychanie spalin. Najnowsza generacja modeli hybrydowych – Volvo 7900 Hybrid zużywa do 39% mniej paliwa i w odpowiednio mniejszym stopniu oddziałuje na klimat niż analogiczne autobusy diesla, a przy tym emituje o połowę mniej tlenku azotu i cząstek stałych.
Fakty: Volvo 7900 Hybrid Euro 6

Spalanie paliwa niższe aż o 39% w porównaniu z równoważnym autobusem z napędem diesla.
Emisje spalin niższe o 40-50%.
Cicha eksploatacja bez produkcji spalin na przystankach.
Pojazd zasilany elektrycznie/olejem napędowym lub biodieslem.
Wyposażony w silnik elektryczny, akumulatory i silnik diesla.
Silnik diesla spełnia nowe normy europejskie Euro 6 dotyczące emisji.
System napędowy to hybryda równoległa, co oznacza, że silnik diesla i silnik elektryczny mogą być wykorzystywane niezależnie od siebie.
Akumulatory są ładowane energią generowaną podczas hamowania pojazdu.
Silnik elektryczny jest wykorzystywany głównie do przyśpieszania do 15-20 km/h.
Sprzedaż elektrycznych autobusów hybrydowych Volvo przekroczyła już 1350 sztuk, które trafiły do ponad 20 krajów na świecie.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*