MAN świętuje jubileusz 60-lecia zakładów w Monachium.

W roku 1955 wyprodukowano pierwszą ciężarówkę MAN w zakładach w Monachium. Dla uczczenia tego jubileuszu MAN zorganizował piknik rodzinny i paradę starych samochodów

MAN świętuje 60. rocznicę zakładów w Monachium organizując 25 lipca 2015 piknik rodzinny, na który zaproszeni są pracownicy ze swoimi rodzinami. Organizatorzy oczekują ponad 30.000 gości.
Urodziny MAN uświetniła parada historycznych pojazdów ciężarowych – wielka atrakcja dla miłośników cieżarówek i fanów oldtimerów. Od godzin porannych możnabyło podziwiać charakterystyczny dźwięk silników historycznych pojazdów wyprodukowanych w zakładach MAN, które przejechały ulicami Monachium.
Oldtimery są niemymi świadkami okresu cudu gospodarczego i pierwszych lat rozwoju transportu dalekobieżnego w Niemczech. Najstarszy pojazd pochodzi z 1957 roku. Jest to wywrotka MAN 620 L1 z potężnym wówczas silnikiem o mocy 120 KM i pojemności 8,3 litrów. Wspomnienia klimatu towarzyszącego dawniej kierowcom na dalekich trasach przywołuje ciężarówka MAN 415 F z 1968 roku, zwana „Pausbacke“, z silnikiem o mocy 115 KM. Imponujący jest także pochodzący z 1960 roku ciągnik siodłowy MAN 750 o mocy 145 KM z silosem cementowym. Nowe standardy w zakresie niskiego zużycia paliwa wyznaczył pochodzący z 1985 roku model MAN 19.361 z montowanym pod kabiną silnikiem o mocy 360 KM i pojemności 12 litrów.

Utworzenie zakładu MAN w Monachium
Ciężarówki i autobusy MAN budowane są już od 100 lat. W pierwszym okresie powstawały one wyłącznie w Norymberdze. W drugiej połowie lat 50-tych ubiegłego wieku, w zakładach tych zaczęła systematycznie wzrasta
liczba produkowanych i sprzedawanych ciężarówek. W pewnym momencie wyczerpały się możliwości dalszego zwiększania mocy przerobowych zakładu i kierownictwo przedsiębiorstwa rozpoczęło poszukiwania lokalizacji dla zakładu alternatywnego. Ostatecznie wybrano teren dawnych zakładów silników lotniczych BMW w Monachium-Allach. Członkowie zarządu MAN, wśród nich także Otto Meyer widzieli w nowym zakładzie w Monachium ogromną szansę na rozbudowę produkcji pojazdów użytkowych i na zapewnienie tej branży możliwości lepszego i bardziej samodzielnego rozwoju.
Zaledwie w ciągu kilku tygodnie udało się przenieść z Norymbergii i zainstalować w Monachium urządzenia do produkcji ciężarówek, autobusów i ciągników rolniczych. Już 6 września 1955 w zakładach w Monachium zbudowano pierwszy ciągnik rolniczy MAN – model B18 A. Pierwsza ciężarówka MAN, model 5`5 L, opuściła taśmę zakładów w Monachium 15 listopada 1955. Rok później produkowano w nim już 3000 pojazdów.
Od lat 60-tych ubiegłego wieku zakłady w Monachium zajmujące do dzisiaj powierzchnię ponad miliona metrów kwadratowych stanowią główną siedzibę firmy MAN Truck & Bus. Ponad 8.500 pracowników projektuje i produkuje tu pojazdy ciężarowe klasy ciężkiej oraz osie i kabiny, które są dostarczane także do innych zakładów. W okresie od 1955 do dziś w zakładach w Monachium powstało ponad milion pojazdów ciężarowych, 2,3 miliony osi i 1,5 miliona kabin.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*