Ekspansja DKV na Wschód: sieć akceptacji w Rosji i na Białorusi.

W obliczu napiętej sytuacji geopolitycznej DKV Euro Service podejmuje inicjatywę stworzenia polskim przewoźnikom możliwie najlepszych warunków funkcjonowania na Wschodzie. W drugiej połowie 2015 r. kartą DKV będzie można zapłacić na blisko 550 stacjach paliw w Rosji i na Białorusi, a także rozliczyć przejazdy płatnymi drogami w tych krajach.

Kierunek wschodni staje się dla europejskich przewoźników terenem coraz mniej pewnym i przyjaznym. Jednocześnie jednak pozostaje ogromnym rynkiem zbytu dla zagranicznych producentów. Z racji na trudną sytuację polskich firm TSL w Rosji, na Białorusi i Ukrainie, DKV postawiło sobie za priorytet stworzyć im najlepsze możliwe warunki w obszarze rozliczania paliwa i opłat drogowych. Debiut sieci DKV zbiega się w czasie z uruchomieniem nowego, elektronicznego systemu opłat drogowych w Rosji, zwanego roboczo Projekt 12 Ton.

Opłaty drogowe. Akceptacja DKV w Rosji i na Białorusi.
Rosja zapowiada uruchomienie państwowego systemu opłat drogowych – Projekt 12 Ton – w listopadzie 2015 r. Elektroniczne opłaty obejmą 50 774 km dróg federalnych. Przypomnijmy, że cała sieć dróg w Rosji liczy 984 000 km. DKV planuje zaoferowanie pośrednictwa w płatnościach od początku działania tego systemu.

Nowy system opłat państwowych obejmie pojazdy powyżej 12 ton i działać będzie w technologii GPS, zliczającej przejechane kilometry. Rozliczeń będzie można dokonywać w trybie przedpłaty, a jako środki płatności posłużą: urządzenie pokładowe, bilet lub uiszczanie opłat poprzez portal internetowy. Kontrakt na obsługę systemu został podpisany na 13 lat pomiędzy państwem rosyjskim a operatorem RT Invest Transportnye Systemy (RTITS).

Dziś w Rosji płatne są tylko wybrane odcinki dróg regionalnych w okolicach Moskwy, Sankt Petersburga i zachodniej granicy kraju, o łącznej długości 511 km. Sposób uiszczania opłat na tych trasach nie zmieni się – będą one funkcjonować równolegle do nowego systemu. Powiększanie sieci płatnych dróg regionalnych planowane jest do roku 2020. DKV rozpoczęło dwa projekty pilotażowe w celu uruchomienia akceptacji kart DKV również na drogach regionalnych: w rejonie Pskova oraz na drodze M1 (obwodnica Moskwy). Wkrótce będzie tu można rozliczać płatności zarówno kartą DKV, jak i poprzez urządzenie pokładowe.

Białoruś. Od 1 listopada za pośrednictwem DKV będzie się można zarejestrować do płatności w białoruskim systemie BelToll. Obowiązuje on na 1300 km tras (w planie powiększenie do 2700 km). Do naliczania płatności obowiązkowe są tu urządzenia pokładowe. Co odróżniać będzie DKV od innych operatorów, to płatności w trybie postpay i prepay, a także możliwość rejestracji online poprzez formularz DKV. System online to nowoczesne rozwiązanie, które pomaga przewoźnikom zmniejszyć ilość roboty papierkowej i zapewnia szybką obsługę. Wszystkie dokumenty są dostępne w elektronicznej formie w strefie klienta DKV na www. Użytkownik może na bieżąco śledzić postęp w rejestracji. Ma podgląd aktualnego statusu urządzeń pokładowych oraz wszystkich dostępnych w danej chwili usługi. Zamówienia dodatkowych urządzeń lub ich wymiany można dokonać w kilka sekund.

Zarządzanie płatnościami z tytułu myta w Rosji i na Białorusi będzie możliwe poprzez platformę DKV eReporting, która zaoferuje tę samą funkcjonalność, co przy systemach we Francji czy w Niemczech. Oznacza to, że przy pomocy kilku kliknięć będzie można generować online dowolne raporty dotyczące opłat drogowych, o których informacje codziennie będą spływać do centrum rozliczeń DKV.

Ekspansja sieci stacji paliw: DKV w cenie lokalnych operatorów
Już niedługo DKV stanie się operatorem niezależnych kart paliwowych o najszerszej sieci akceptacji w Rosji i na Białorusi. Na dziś rozmowy obejmują ok. 2000 punktów. Nowe stacje partnerskie DKV gwarantować będą zachodnioeuropejskie standardy, jeśli chodzi o jakość paliwa – Euro 4 i Euro 5 oraz obsługi – 24/7, dystrybutory szybkiego tankowania, itp. Będą także włączone do systemu zarządzania transakcjami online, dzięki czemu codziennie będzie można analizować za pomocą kilku kliknięć bieżące dane z tankowań i innych zakupów.

Co przełomowe w ofercie DKV na Wschodzie – rabaty oferowane przez DKV w Rosji i na Białorusi będą na takim samym poziomie jak te proponowane przez lokalnych emitentów kart. Do końca 2015 r. sieć stacji obejmie na Białorusi 150 stacji Belarusneft, plus 10 stacji w niższym standardzie działających dzisiaj. Natomiast w Rosji do września 2015 r. będzie można tankować z użyciem karty DKV w 389 punktach popularnych, lokalnych marek.

Zachodnioeuropejski standard usług
DKV na Wschodzie to zupełnie nowy standard usług w zakresie rozliczeń paliwa i opłat. Z przeprowadzonych badań użytkowników tamtejszych dróg wynikają bardzo negatywne wnioski, dotyczące lokalnych operatorów kart paliwowych. Klienci zwracają uwagę na ukryte opłaty oraz niski poziom wsparcia klienta. Nagminnie zdarzają się trudności z uzyskaniem zwrotu środków, a także z bezkosztowym rozwiązaniem umowy z operatorem. Polityka udzielania kredytu na kartach paliwowych jest skomplikowana, co w połączeniu z koniecznością wpłaty środków z góry, utrudnia panowanie nad rozliczeniami. Brakuje systemów zarządzania transakcjami, tak aby można przeglądać płatności online, czy sterować swoim rachunkiem przez Internet (np. blokować czy zamawiać karty). Trzeba płacić dodatkowo za wydanie i obsługę karty. Sama karta często służy jedynie do zakupu oleju napędowego, a respektujące ją stacje nie są w stanie zapewnić obsługi 24/7.

Oferta DKV przynosi więc zupełnie nowy, niespotykany dziś w Rosji czy na Białorusi standard usług. Z jednej strony ceny równe operatorom lokalnym, a z drugiej zagwarantowana w umowach wysoka jakość paliwa i stacje otwarte całą dobę. Przypomnijmy, że karty DKV wydawane i obsługiwane są bezpłatnie, a rozliczenie następuje w 100% na zasadach postpay. Inny jest też standard obsługi online – wszystkie transakcje rejestrowane są na bieżąco w systemie DKV, co umożliwia dowolne ich analizowanie przez platformę DKV eReporting. Faktura przychodzi w formie elektronicznej, wszystkie rozliczenia są przejrzyste i dostępne 24/7.

Ważne jest też to, że jedna i ta sama karta służy do rozliczania opłat w całej Europie, zgodnie z oferowanymi przez DKV poziomami uprawnień – ograniczonym (tylko paliwo, zakup olejów i opłaty drogowe) lub rozszerzonym. Na terenie Rosji i Białorusi za jej pomocą będzie można, oprócz oleju napędowego, kupować benzynę, Ad Blue oraz części eksploatacyjne do pojazdów poprzez Serwis Pojazdów oraz Call Center. DKV uruchomi także całodobowe centrum obsługi na rynki wschodnie, które oferować będzie m.in. pomoc w wypadku awarii pojazdu czy w innych sytuacjach wymagających wsparcia w trasie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*