505 Van Kasteren Janus (nld), Rodewald Darek (pol), Snijders Marcel (nld), Iveco, Petronas Team de Rooy Iveco, Truck, Camion, action during Stage 5 of the Dakar 2020 between Al Ula and Ha'il, 563 km - SS 353 km, in Saudi Arabia, on January 9, 2020 - Photo Eric Vargiolu / DPPI

Ciężarówki IVECO w najlepszej dziesiątce podczas 5. etapu Rajdu Dakar 2020.

Po kłopotach podczas 4. etapu Vick Versteijnen poprowadził flotę PETRONAS Team De Rooy IVECO do miasta Ha’il w północno-środkowej Arabii Saudyjskiej. W pierwszej dziesiątce znalazł się także Janus van Kasteren.

W trakcie piątego dnia zawodów, podczas zmagań w piaszczystym terenie, zespół PETRONAS Team De Rooy IVECO ponownie dowiódł swojej umiejętności pokonywania najtrudniejszych dróg Arabii Saudyjskiej. Kierowcy w trakcie ciężkiego dnia za kierownicą mieli do pokonania 353-kilometrowy odcinek z Al Ula do Ha’il.

Mimo iż w środę, po nieudanym rozpoczęciu etapu, z wyścigu wycofał się Vick Versteijnen, nowa zasada „Dakar Experience” umożliwiła Holendrowi udział w pozostałej części zawodów z uwzględnieniem wyników z klasyfikacji etapowej, ale nie końcowej.

Versteijnen (jadący ciężarówką Powerstar Evo 2, nr 522) wykorzystał szansę i podczas dzisiejszego odcinka specjalnego zajął 6. pozycję, tracąc ponad pół godziny do prowadzących pojazdów. Dzień był dla niego niezwykle udany, choć sam wyścig — na początku pechowy. Rozpoczął go od 18. pozycji podczas pierwszego punktu pomiaru i kolejno zajmował miejsca 13., 9. i 7., aby zakończyć etap na 6. miejscu.

Janus van Kasteren nadal jest najlepszym kierowcą zespołu PETRONAS Team De Rooy IVECO w klasyfikacji generalnej. Załoga jadąca ciężarówką Powerstar z numerem 505 w czwartek zajęła miejsce w pierwszej dziesiątce, tracąc 45 minut i 30 sekund do lidera etapu Dmitrya Sotnikova – wynikało to z konieczności trzykrotnego opuszczania pojazdu, w tym raz ze względu na problemy z zawieszeniem. Janus van Kasteren wskoczył na 6. pozycję w klasyfikacji ogólnej po kłopotach z Kamazem Eduarda Nikołajewa. Do Macika plasującego się w pierwszej piątce traci nieco ponad 20 minut.

Albert Llovera z Andory wciąż konsekwentnie podąża do mety Rajdu Dakar 2020, próbując wywalczyć najlepszą pozycję w klasyfikacji generalnej. Samochód nr 517 ukończył dzisiejszy 5. etap na 15. miejscu, tracąc do zwycięzców mniej niż godzinę. Llovera zajmuje obecnie 14. miejsce i traci do lidera 3h 51m 15s.

Michael Becx zajął 20. miejsce podczas etapu kończącego się w Ha’il i obecnie zajmuje 18. pozycję w klasyfikacji generalnej z karą czasową 40 minut. Jego ekipę, nieustannie wspierającą cały zespół PETRONAS Team De Rooy IVECO, dzieli od prowadzenia ponad 8 godzin.

Na 6. etapie karawana Rajdu Dakar opuści Ha’il i skieruje się do stolicy Arabii Saudyjskiej: Rijadu. Miasto liczące ponad 8 milionów mieszkańców to idealne miejsce na dzień odpoczynku. Jednak zanim nadejdzie czas wolny, ekipy będą mierzyć się z piaskiem i wydmami o wysokości ponad 500 metrów n.p.m. na odcinku liczącym 478 km.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*