Supercicha ciężarówka DAF CF Silent zdobywa nagrodę Fleet Transport Truck Innovation Award 2016

Ciężarówka DAF CF Silent otrzymała nagrodę za innowacyjność Fleet Transport Truck Innovation Award 2016. Firma DAF Trucks została uhonorowana tą nagrodą drugi rok z rzędu – w ubiegłym roku za najbardziej wydajny w swojej klasie silnik PACCAR MX-11. Jury przyznało nagrodę za skuteczne i inteligentne rozwiązanie „Silent Mode”, umożliwiające pracę w trybie cichym, które przyczynia się do zwiększenia wydajności transportu.
Model DAF CF Silent powstał w ramach programu DAF Transport Efficiency, którego celem jest dalsza optymalizacja zwrotu z jednego kilometra m.in. poprzez zwiększenie dostępności pojazdów. Dzięki trybowi cichej pracy ciężarówka umożliwia załadunek i rozładunek towarów w strefach, w których obowiązują ograniczenia w zakresie emisji hałasu w godzinach wieczornych, nocnych lub wczesno-porannych.

Po włączeniu trybu cichego – przez wciśnięcie przycisku „Silent” na desce rozdzielczej – oprogramowanie silnika uruchamia program, który ogranicza moment obrotowy i prędkość obrotów silnika. Zmiana biegów następuje wówczas przy niższych obrotach silnika, a wytłumienie pracy skrzyni biegów umożliwia utrzymanie hałasu na poziomie poniżej 72 dB(A).

Model DAF CF Silent jest napędzany silnikiem Euro-6 PACCAR MX-11 dostępnym w wersjach o mocy od 210 kW/290 KM do 320 kW/440 KM.

„Pomysłowość i łatwość obsługi tego rozwiązania przekonała jury do przyznania ciężarówce DAF CF Silent nagrody za innowacyjność Fleet Transport Truck Innovation Award”, skomentował Jarlath Sweeney, redaktor naczelny irlandzkiego czasopisma Fleet Transport Magazine. „Technologia ta umożliwia wykonywanie operacji transportowych w godzinach wieczornych i nocnych w obszarach, gdzie obowiązują ograniczenia hałasu. Prowadzi to bezpośrednio do wydłużenia czasu wykorzystania ciężarówek, a tym samym zwiększa efektywność transportu.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*