Scania świętuje 125 urodziny.

W 2016 roku Scania świętuje 125 lat ciągłego rozwoju. Od chwili, gdy została założona w 1891 r. jako prywatna firma produkująca wagony kolejowe, skutecznie opiera się konkurencji i kryzysom finansowym. Obecnie, w erze pojazdów połączonych siecią przesyłania informacji, kontynuuje z powodzeniem podróż w przyszłość.
Oto kamienie milowe w historii firmy Scania, od jej początków w 1891 r. do dnia dzisiejszego.

1891: W Södertälje zostaje założona firma Vabis, zajmująca się produkcją wagonów kolejowych. 20 lat później łączy się z firmą Scania z Malmö, która wytwarza m.in. rowery, samochody, ciężarówki. Tak powstaje Scania-Vabis.

1923: August Nilsson, konstruktor Scania-Vabis projektuje 4-cylindrowy, górnozaworowy silnik, którego moc i niezawodność zapewniają sukces ciężarówkom i autobusom firmy.

1936: Scania-Vabis opracowuje swój pierwszy silnik wysokoprężny, opisany z entuzjazmem przez dziennikarza prasy branżowej: „Ku mojemu zaskoczeniu, silnik był ledwie słyszalny. Wyraźnie odczułem natomiast efekt jego działania – autobus wystrzelił do przodu jak strzała.”

1961: Sukcesy, jakie odnosi Scania-Vabis w Brazylii skutkują uruchomieniem pierwszej fabryki poza granicami Szwecji. Nowy zakład w São Bernardo do Campo, niedaleko São Paulo produkuje ciężarówki, podwozia autobusowe oraz silniki przemysłowe i morskie.

1969: Narodziny legendy: Scania wprowadza nowy, turbodoładowany silnik V8 o pojemności 14 l i mocy 350 KM. W chwili prezentacji jest to najmocniejsza ciężarówka w Europie. Nowy silnik wyróżnia się wysokim momentem obrotowym dostępnym już przy niskiej prędkości obrotowej.

1980: Scania przedstawia serię 2, pierwszą gamę modułowych pojazdów użytkowych.1988: Debiutuje seria 3 i rok później otrzymuje nagrodę International Truck of the Year. Rozwój konstrukcji modułowej sprawia, że możliwa staje się produkcja pojazdów ściśle
dopasowanych do wymagań nabywcy.

1995: Pojawia się seria 4, która w następnym roku zostaje wyróżniona tytułem
International Truck of the Year.

2000: Z linii montażowej zjeżdża milionowy pojazd Scania.

2003: Rusza pierwsza edycja konkursu Young European Truck Driver. Od tamtej pory w ramach Konkursu Kierowców Scania organizowanego na całym świecie, wielu młodych profesjonalistów sięgnęło po tytuł mistrza kierownicy.

2009: Debiutuje autokar Scania Touring produkowany we współpracy z chińską firmą Higer. Scania i Higer łączą siły, aby wspólnie wytwarzać autobusy sprzedawane na całym świecie, co stanowi pionierski krok w doskonaleniu metod produkcji.

2010: Najnowszy silnik Scania V8 osiąga moc 730 KM, stając się najmocniejszą na świecie jednostką napędową, stosowaną w ciężarówkach. Wysokim osiągom towarzyszy niski poziom zużycia paliwa.

2011: Scania wprowadza silnik Euro 6, dwa lata przed wejściem w życie nowej normy emisji spalin.

2013: Pojawia się nowa Scania Streamline przeznaczona dla transportu długodystansowego.

2015: Scania wyprodukowała 150 000 ciężarówek wyposażonych w system telematyczny.

Scania angażuje się w rozwój zrównoważonego transportu drogowego nie tylko oferując nowoczesne produkty, ale także na wiele innych sposobów. W jubileuszowym roku 2016 skupi się na najcenniejszym ze swoich zasobów: na pracownikach. Z pracą dla firmy Scania wiąże się szczególny rodzaj dumy. Razem ukształtowaliśmy naszą przeszłości i wspólnie budujemy przyszłość.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*