Pięć rekordów Toyoty Land Cruiser.

Prawdziwe auta terenowe nie mają łatwo. Uczestniczą w długodystansowych wyprawach, startują w najtrudniejszych rajdach, a niektórym przychodzi nawet pracować w kopalniach. Takie wyzwania są jednak świetnymi okazjami, by zapisać się w historii motoryzacji. Oto 5 ciekawych rekordów, które zdobyła Toyota Land Cruiser.

W długiej podróży

Ile może trwać najdłuższa podróż w historii? Okazuje się, że setki tysięcy kilometrów i ponad 30 lat! Światowy Rekord Guinnessa za Najdłuższą Podróż Samochodem należy do Emila i Liliany Schmid, którzy 18 października 1984 wyruszyli swoją Toyotą Land Cruiser FJ60 na wielką wyprawę. Tak wielką, że w 2017 roku szwajcarska para i ich Land Cruiser na koncie mieli już ponad 740 tys. pokonanych kilometrów! W tym czasie odwiedzili 186 krajów, podróżując przez cały czas i bez przerwy tą samą terenową Toyotą.

Rekord prędkości

Klasyczna terenówka niemal tak szybka jak Bugatti Veyron? To nic trudnego, jeśli znajdziemy grupę świetnych inżynierów i odpowiednią bazę. W 2017 roku Amerykanie z Toyota Racing postanowili zmodyfikować pewnego Land Cruisera. Auto zostało mocno obniżone, a jego fabryczny silnik V8 5.7 otrzymał dodatkowe wsparcie w postaci dwóch potężnych turbosprężarek. Efekt? Moc sięgająca 2 000 KM i rekord prędkości wynoszący 370 km/h! Samochód został wtedy okrzyknięty najszybszym SUV-em na świecie. A prędkość Land Speed Cruisera prawdopodobnie byłaby jeszcze większa, bowiem ograniczeniem nie były osiągi samochodu, a długość toru testowego.

Najdłuższy konwój

Terenowe możliwości Toyoty Land Cruiser sprawiają, że auto jest prawdziwym hitem w Afryce, Australii czy na Bliskim Wschodzie, gdzie okoliczności przyrody bywają bardzo nieprzyjazne. W 2014 roku z okazji 50. rocznicy swojego powstania katarski oddział Toyoty postanowił zorganizować bicie Światowego Rekordu Guinnessa w kategorii najdłuższego konwoju samochodów terenowych. Wymagania nie były łatwe do spełnienia – samochody musiały przejechać minimum 30 kilometrów, a dystans między każdym z nich nie mógł przekraczać 100 metrów. Dzięki udziałowi 154 terenowych Toyot – w tym bardzo wielu Land Cruiserów – rekord udało się pobić.

Same zwycięstwa w Rajdzie Dakar

Land Cruiser bije rekordy również w Rajdzie Dakar. W tej rywalizacji terenowe Toyoty startują od samego początku. A od 1995 roku japoński producent oficjalnie wystawia w najtrudniejszym rajdzie świata model Land Cruiser. Auto rywalizuje w kategorii samochodów produkcyjnych T2, czyli minimalnie zmodyfikowanych. I całkowicie zdominowało tę klasyfikację – na 25 startów aż 19 razy Toyota Land Cruiser okazała się najlepsza. A obecna passa trwa od 2014 i liczy już 6 zwycięstw.

Półtora kilometra pod ziemią

Dobra terenówka dotrze praktycznie wszędzie. Ale pod ziemią raczej nikt by się jej nie spodziewał. A jednak. Toyota Land Cruiser dociera nawet na głębokość 1 600 m, bowiem samochód jest chętnie wykorzystywany w australijskich kopalniach. Na potrzeby górnictwa Australijczycy opracowali nawet specjalną wersję samochodu z napędem elektrycznym.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*