Nowy rekord Solarisa plany na przyszłość oraz zmiana Prezesa.

 5 lutego Solaris Bus & Coach S.A. zwołał konferencje prasową na której przedstawił informacje dotyczące, wyników sprzedaży swych produktów w roku 2014, plany związane z rozwojem oraz z sprzedażą oraz dość niespodziewaną zwianą prezesa.

Rekordowy rok dla Solarisa

Rok 2014 pod względem sprzedaży był wyjątkowy dla firmy z Bolechowa, po pierwsze zaprezentował on w tym roku nową generacje Solaria Urbino z numerem IV, który nawet wśród konkurencji zdobył uznanie za bardzo ciekawy design i użyte w tym autobusie rozwiązania. Ale nie mniej ważny dla Solaria jest wynik sprzedaży jaki osiągnął w tym roku, bo jest to 1380 sztuk autobusów przekazanych klientom, czyli podbił swój rekord z 2013 roku który wynosił 1302 sztuk. Lwią część sprzedanych autobusów stanowi produkcja na eksport wynosząca 80 % całkowitej sprzedaży. Lecz nadal największym rynkiem zbytu dla Solarisa jest jednak Polska, gdzie do klientów trafiło 280 pojazdów.

Po raz kolejny największym rynkiem eksportowym dla Solarisa były Niemcy gdzie sprzedano 197 sztuk autobusów oraz gdzie trafił Solaris nr: 10000, po nim jest Bułgaria z wynikiem 146 sztuk i Czechy gdzie pojechało 128 autobusów z Bolechowa. Autobusy z jamnikiem zadebiutowały w Turcji i to od razu w liczbie stu sztuk.

Przyszłość to przede wszystkim inwestycje

Ze względu na rosnące zainteresowanie produktami maki Solaria, podjęto decyzje o rozbudowie istniejących hal produkcyjnych, zwiększając je o 7500 m kwadratowych, budowie powierzchni biurowej mającej wynosić 5000 m kwadratowych. Ponadto zostaną przebudowane drogi na terenie zakładu. Dzięki tym inwestycją będzie możliwe zwiększenie produkcji
A będzie co produkować. W 2014 roku Solaris pokazał nową czwartą generacje autobusu miejskiego pod nazwą Urbino w wersji 12 i 18 metrowej, a wraz z zapotrzebowaniem będą ukazywać się kolejne wersje, wśród nich dwu przegubowy autobus o długości mierzącej 24 metry, opracowywany wraz z Politechnikami z Poznania i Warszawy. Oprócz tego równolegle będzie produkowana poprzednia III generacja. Urbino. Była mowa również o małym autobusie który miał by być stworzony z myślą o przewozach szkolnych czy ruchu lokalnym. Miałby powstać na podwoziu samochodu ciężarowego DAF.

Zmiany na stanowisku Prezesa Zarządu Solaris Bus & Coach S.A

Na konferencji obecna pani Prezes Solange Olszewska powiedziała że ”Z dniem 1 kwietnia 2015 roku przestanę być Prezesem Zarządu firmy Solaris. Decyzję tę podjęłam wspólnie z Członkami Zarządu. Zapewniam, że to niezwykle starannie przemyślany krok. Na ten moment przygotowywaliśmy się wspólnie z mężem od wielu lat. Do tej zmiany dojrzała również nasza firma i współpracownicy”, ale nadmieniła też że Solaris pozostanie cały czas własnością rodzinny Olszewskich.
Nowym Prezesem Zarządu zostanie Andreas Strecker posiadający tytuł doktora nauk ekonomicznych oraz wieloletnie doświadczenie w branży transportowej. Przez 9 lat pełnił funkcje Prezesa i Dyrektora Generalnego w koncernie Daimler Buses North America w Stanach Zjednoczonych.

Jak widzimy Polska firma Solaris z Bolechowa coraz bardziej się rozwija skupiając swe siły w ciągły rozwoju swojej oferty i udoskonalaniu już istniejących w ofercie produktów. O tym że robi to z powodzeniem może świadczyć rekordowy wynik sprzedaży, ale też na przykład nagrody zdobyte w ubiegłym roku takie jak nagroda za najlepszy autobus dla debiutującego Urbino IV na kieleckich targach Trasexpo. A watro tez nadmienić że Pani Prezes Solange Olszewska została wybrana „Najlepszym Menedżerem roku 2014”. w plebiscycie „Bloomberg Businessweek Polska”.
Co przyniesie rok dla firmy Solaria i jakie niespodzianki firma ta dla nas szykuje tego jeszcze nie wiadomo, wiadomo natomiast że będzie to dla Solarisa pracowity rok, bo na pewno będzie chciał pobić kolejny rekord sprzedaży swych autobusów.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*