Lars Sondergård wygrał konkurs Young European Truck Driver.

Lars Sondergård z Danii wygrał finał konkursu Scania Young European Truck Driver. Emocjonująca, ostateczna rozgrywka miała miejsce w sobotę, 25 kwietnia w Södertälje w Szwecji. Obserwowało ją na żywo około 10 000 osób. Lars Sondergård, który wziął udział w finale YETD już po raz drugi pokonał 25 innych, najbardziej utalentowanych, młodych kierowców z całej Europy.

Reprezentant Polski, Bartosz Zapart zdobył nagrodę Ecolution, jako najbardziej wydajny kierowca w Europie.

 

„Sam nie mogę w to uwierzyć, konkurencja była niesłychanie silna,“ mówi Lars Sondergård.

 

„To było wspaniałe móc widzieć, jak skupieni i zaangażowani są kierowcy biorący udział w konkursie,” mówi Erik Ljungberg, wiceprezes i dyrektor Scania Corporate Relations. „Tylko jeden z nich zdobył tytuł mistrza, ale myślę, że każdy z 26 kierowców może uważać się za zwycięzcę.”

 

Do ostatniej konkurencji zwanej od kształtu trasy „Super Z”, przeszło trzech kierowców: Lars Sondergård z Danii, Thomas Knüsel ze Szwajcarii oraz faworyt zawodów Patrick Schildmann z Niemiec. Pierwszą nagrodą była nowa Scania o wartości 100 000 euro.

W konkursie YETD wzięło udział ponad 22 000 kierowców z całej Europy.

 

Podczas dwudniowego finału odbyły się liczne konkurencje, sprawdzające wiedzę i umiejętności kierowców, takie jak przewidująca i ekonomiczna jazda, zabezpieczenie ładunku, sprawdzenie zestawu przed wyruszeniem w drogę, gaszenie pożaru, manewrowanie i oczywiście „Knock the King”, czyli przewracanie wyznaczonych słupków czterema narożami zestawu. Na drodze i placu manewrowym uczestnicy mieli okazję pokazać się z jak najlepszej strony, jako uważni, odpowiedzialni i wysoko wykwalifikowani kierowcy.

 

Bartosz Zapart z Polski wyróżnił się w wyjątkowy sposób. W piątek, 24 kwietnia przejechał konkursową trasę najszybciej zużywając zarazem najmniej paliwa! Organizatorzy konkursu YETD przyznali mu nagrodę Ecolution, jako kierowcy, który jeździ najbardziej efektywnie. „Uczyłem się ekonomicznej jazdy od najlepszych trenerów jakich ma Scania Polska,” mówi Bartek. „Treningiem jest dla mnie codzienna praca. Ciągle staram się być lepszy. Być może to przyniosło mi zwycięstwo.”

 

Pakiet „Ecolution by Scania” jest ukierunkowany na wszechstronne zwiększanie wydajności i opłacalności eksploatacji pojazdu. Nagroda Ecolution przyznawana w ramach YETD ma zwrócić uwagę, jak wiele zależy od kierowcy i uhonorować tych, którzy najbardziej przyczyniają się do ograniczenia kosztów i zwiększenia zysków firmy transportowej.

 

Young European Truck Driver jest jednym z głównych elementów globalnego Konkursu Kierowców Scania, którego początki sięgają 2003 r. Uwypuklając wagę pracy kierowcy, Scania chce przyciągnąć do zawodu młodych, uzdolnionych ludzi.

 

„Kierowca ma do odegrania zdecydowanie najważniejszą rolę w transporcie drogowym,” mówi Erik Ljungberg. „Pojazdy i infrastruktura są ważne, ale niskie zużycie paliwa i wysoki poziom bezpieczeństwa wynika głównie z tego, jak zachowa się człowiek. Poprzez YETD Scania chce podnieść status kierowców zawodowych i podkreślić ich odpowiedzialność za zysk firm przewozowych, bezpieczeństwo na drogach, a także ograniczenie wpływu człowieka na środowisko. Chcemy, aby w transporcie pracowało więcej młodych kierowców, uzdolnionych i otwartych na wiedzę.”

 

Konkurs Scania Young European Truck Driver jest wspierany przez Komisję Europejską i Międzynarodową Unię Transportu Drogowego (IRU). Jego sponsorami są Michelin i Volkswagen. Scania organizuje podobne konkursy w Ameryce Łacińskiej, Afryce i Azji. W latach 2014/15 wzięła w nich udział rekordowa liczba 100 000 osób.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*