Białystok stawia na hybrydę

Komunalne Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. z Białegostoku kupiło autobus MAN Lion’s City Hybrid..

Październik 2013 roku będzie okresem przełomowym w historii Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Białymstoku. 1 października do zajezdni przewoźnika dotarł pierwszy niskopodłogowy autobus miejski MAN Lion’s City Hybrid.

Zakupiony MAN to pojazd dobrze znany wśród polskich przedsiębiorstw transportowych. Wcześniej odbywał testy w kilku polskich miastach prezentując zalety technologii hybrydowej. Gościł między innymi w KPK Białystok. Wyniki testów okazały się na tyle zadowalające, iż firma zdecydowała się go kupić. – Spalanie na poziomie 30 litrów paliwa na 100 km, to bardzo dobry wynik – mówi Cezary Zajkowski, Prezes Zarządu Spółki.

Najnowszy nabytek spółki to autobus niskopodłogowy na podwoziu A37.

Autobus ruszając z przystanku ma wyłączony silnik spalinowy, napędzany jest przez dwa silniki elektryczne asynchroniczne, każdy o mocy 75 kW  ( łacznie 150 kW ). Nie emituje wówczas hałasu ani spalin w tym CO2 i nie zużywa paliwa. Także w czasie każdego postoju silnik spalinowy jest zawsze wyłączony (średnio do 40 % czasu eksploatacji na liniach). Autobus odzyskuje energię z hamowania i wykorzystuje do napędu.

Posiada klimatyzację przestrzeni pasażerskiej, monitoring, a wkrótce otrzyma wyposażenie zgodne ze standardem Białostockiej Komunikacji Miejskiej (system elektronicznych kasowników, monitory LCD ukazujące trasę). Posiada drzwi odskokowo-przesuwne w układzie 2-2-2.

Autobus otrzymał barwy Białostockiej Komunikacji Miejskiej.

 

 

Autorem tego tekstu jest:

Man Truck & Bus

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*