• Tylko jeden na siedmiu kierowców kupuje i wymienia olej silnikowy samodzielnie.
• Zdecydowana większość klientów warsztatów (73 proc.) wybiera olej silnikowy polecany przez mechanika.
• 40 proc. kierowców nie wie, jaką lepkość oleju rekomenduje producent auta i niemal tyle samo osób nie zawsze wybiera lepkość oleju zalecaną do swojego silnika.
• Polscy kierowcy decydują się na zakup wysokiej jakości olejów silnikowych, oczekując przede wszystkim wyraźnego ograniczenia zużycia silnika, mniejszego spalania oraz niższych kosztów eksploatacji dzięki wydłużeniu okresów międzyserwisowych.
Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. A to oznacza, że chcemy wiedzieć, jaki wpływ na nasze zdrowie mają spożywane posiłki i napoje. Jak się okazuje, daleko nam do takiego poziomu odpowiedzialności w przypadku wyboru oleju silnikowego. Tu decyzję oddajemy innym. A przecież to od właściwego smarowania w dużym stopniu zależy okres eksploatacji i radość z jazdy samochodem. Zapominamy, że ignorowanie nawet niskiego poziomu oleju w silniku może narazić nasz domowy budżet na spore wydatki.
Jak wynika z badania Mobil 1 przeprowadzonego na reprezentatywnej grupie 1000 polskich kierowców, aż 73 proc. klientów warsztatów zostawia wybór oleju silnikowego mechanikom, przy czym 67 proc. kierowców korzysta z usług serwisów niezależnych. Co ciekawe, co trzecia osoba nie wie, jaką markę oleju rekomenduje producent auta. Jeszcze większy odsetek badanych (37 proc.) przyznaje się do ignorowania rekomendowanej przez producenta lepkości oleju. Na przykład, używa oleju 0W-30 zamiast 5W-50. A to już może skończyć się poważnymi kłopotami z silnikiem.
Nasza wiedza o silniku często kończy się na jego podstawowych parametrach. Bardziej interesują nas osiągi, wersja wyposażenia i bezpieczeństwo. Mało wiemy też na temat oleju, okresów jego wymiany, chyba że odpowiednia informacja zostanie umieszczona w widocznym miejscu komory silnika – mówi Wojciech Drzewiecki, szef Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Jeszcze dekadę temu, wielu z nas mogło samodzielnie wymienić olej. Dziś, w czasach pięknych zabudów silnika i dominującej elektroniki tracimy nabyte umiejętności. Rzadko zaglądamy pod maskę i oczekujemy, że auto samo poinformuje nas o konieczności uzupełnienia lub wymiany oleju. A kiedy to już nastąpi, zdajemy się na naszego mechanika. Taka sytuacja dotyczy przede wszystkim aut młodszych. W przypadku starszych, wielu z nas wciąż może zastąpić mechanika – dodaje.
Dobry wybór oleju jest kluczowy dla skutecznej ochrony silnika. Konwencjonalne oleje mineralne są produkowane z ropy naftowej, co już od strony budowy molekularnej i składu chemicznego nie gwarantuje silnikowi takich korzyści jakie dają w pełni syntetyczne oleje silnikowe, których budowa jest jednorodna. Syntetyczny film olejowy oddzielający elementy silnika ma jednakową grubość, czego nie ma w przypadku olejów mineralnych, złożonych z molekuł o strukturze przypominającej różne figury geometryczne. Pomimo tak wyraźnej przewagi, 37 proc. kierowców nie wie jakie są podstawowe różnice pomiędzy olejami mineralnymi oraz syntetycznymi, a w konsekwencji, jakie wynikają z tego korzyści?
Jeżeli chcesz samodzielnie wybrać olej silnikowy, nie musisz dużo wiedzieć o motoryzacji. Wystarczy zajrzeć do książki serwisowej pojazdu, skorzystać z internetowych wyszukiwarek na stronach producentów środków smarnych i powiedzieć o swoich preferencjach mechanikowi. To nasze samochody i pieniądze, a samodzielny i dobry wybór oleju pozwoli cieszyć się z obu tych rzeczy jeszcze dłużej – mówi Elżbieta Jaroszewska z ExxonMobil Poland.
Jak pokazuje badanie, część osób nie wie, jakie lepkości oleju są dobre dla ich auta. Producent olejów Mobil wyszedł naprzeciw oczekiwaniom kierowców i przygotował internetowe narzędzie doboru oleju, dostępne na stronie www.mobil.pl. Wyszukiwarka jest prosta w obsłudze i zaledwie w kilka sekund udostępnia wszystkie informacje potrzebne do podjęcia przemyślanej decyzji o wyborze właściwego oleju silnikowego. Najważniejsze przy wyborze oleju to stosować się do zaleceń producenta pojazdu, przestrzegać okresów serwisowych i wybierać oleje wyłącznie renomowanych producentów.
Więcej o badaniu
Ogólnopolskie badanie internetowe, przeprowadzone w lutym 2013 roku przez ośrodek badania opinii publicznej GfK na zlecenie producenta olejów Mobil 1, objęło grupę 1000 polskich kierowców.
Dodatkowe informacje o Mobil 1
Mobil 1, wiodąca na świecie marka olejów syntetycznych, dzięki wykorzystaniu technologii przeciwzużyciowej, zapewnia lepsze osiągi w porównaniu do konwencjonalnych olejów silnikowych. Dzięki wykorzystanej technologii, Mobil 1 spełnia lub przekracza najbardziej wymagające standardy określone przez producentów pojazdów oraz zapewnia wyjątkową ochronę przeciwzużyciową silnika nawet w ekstremalnych warunkach. Oleje syntetyczne Mobil 1 charakteryzują się dobrą płynnością
w skrajnych temperaturach i chronią ważne części silnika, optymalizując jego osiągi i wydłużając żywotność.
Autorem tego tekstu jest:
Biuro Prasowe Ex