Jazda w konwoju Scania.

Scania wspólnie z Ericsson testują standard 5G.

Scania jest pierwszą firmą, która bada możliwości zastosowania mobilnej sieci 5G do przesyłania danych w transporcie. Projekt jest realizowany we współpracy z Ericsson.
Trzy nowoczesne stacje bazowe zostały umieszczone w ośrodku badawczo-rozwojowym Scania w Södertälje w Szwecji, a testowana sieć będzie systematycznie wzbogacana o nowe rozwiązania. Wykorzystanie sieci 5G w transporcie umożliwia rozwój zintegrowanych konwojów i pojazdów autonomicznych.
– Elementy nowej, mobilnej sieci 5G gwarantują wysoką jakość transferu, niskie ryzyko opóźnień i dużą przepustowość. Pozwalają na szybkie przesyłanie dużej liczby złożonych danych, oferując „pas szybkiego ruchu” niezbędny do rozwijania zintegrowanych konwojów i pojazdów autonomicznych – komentuje Anders Ställberg, Project Manager for City Automation w Scania.
W dotychczas wykorzystywanych standardach sieci komórkowej użytkownicy nie mieli dostępu do udogodnień w postaci szybkiego przesyłu i musieli konkurować, np. ze strumieniującymi filmy, muzykę lub gry. Sieć 5G ma znaczenie większą pojemność niż 4G, co czyni ją szczególnie przydatną w komunikacji pomiędzy pojazdami.

Zalety sieci 5G
Małe opóźnienie i wysoka przepustowość charakterystyczne dla sieci 5G sprawiają, że można zastosować ją do bezpośredniego przesyłania sygnału o hamowaniu, a także innych danych, które muszą być przekazywane między pojazdami szybko i bez zakłóceń. Standard 5G może być alternatywą dla wcześniej używanej sieci WLAN.
Nowa technologia może odegrać istotną rolę w próbach pojazdów autonomicznych Scania. Na przykład przy przesyłaniu na bieżąco uaktualnień map przechowywanych na centralnym serwerze, wykorzystywanych przez pojazdy autonomiczne.

Nowe oblicze transportu
Eksperci Scania i Ericsson są zdania, że testy sieci 5G dowiodą jej wysokiej użyteczności. – Nie tylko wpłyną na przyspieszenie rozwoju bieżących projektów Scania, ale także będą okazją do sprawdzenia przez inżynierów Ericsson nowej technologii w praktyce – dodaje Anders Ställberg.
Potwierdza to Torbjörn Lundahl, dyrektor programu „5G National Research Programme” w Ericsson Research. – Chcemy pokazać potencjalnym użytkownikom, jak sieć 5G może wspomóc rewolucję cyfrową w ich branży. Liczymy na wiele cennych opinii, które pozwolą na rozwój udoskonaleń, otwierających drogę do nowych zastosowań sieci 5G. Próby przeprowadzane wspólnie z firmą Scania pomogą nam lepiej zrozumieć potrzeby i wymagania użytkowników oraz upewnić się, że są one należycie spełniane przez standard 5G i tworzące go elementy. Zyskamy pogłębiony wgląd w sektor transportowy, który jest dla nas priorytetowy – komentuje Torbjörn Lundahl.
Testy nie będą ograniczać się jedynie do toru prób w Södertälje. W przyszłości Scania uzyska dostęp do połączenia 5G w głównej siedzibie firmy Ericsson, znajdującej się w sztokholmskiej dzielnicy Kista. Zostało ono już użyte w kwietniu tego roku podczas próbnych jazd niewielkich, autonomicznych autobusów, które odbywały się w ramach „Kista Mobility Week”. W Kista będą też prezentowane pojazdy autonomiczne Scania budowane w ramach projektu automatyzacji transportu miejskiego.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*