Samochód koncepcyjny Ford Mindfulness demonstruje, dlaczego najlepsze miejsce do walki z codziennym stresem może znajdować się za kierownicą samochodu.

 • Ford opracował samochód koncepcyjny Mindfulness, aby zaprezentować rozwiązania techniczne i funkcje, które mogą usprawnić codzienne podróże kierowców i pasażerów, a do tego poprawić ich samopoczucie.
 • Czyste powietrze w kabinie i poradniki dotyczące prowadzenia pojazdu, to tylko niektóre z modyfikacji dbających o to, by pasażerowie kończyli podróż bardziej zrelaksowani, niż gdy ją zaczynali.
 • Eksperci uważają, że rozważna jazda może poprawić samopoczucie i koncentrację, a także zwiększyć empatię wobec innych użytkowników dróg, dzięki czemu podróże staną się bezpieczniejsze i przyjemniejsze. 

Wydarzenia ostatnich 18 miesięcy odcisnęły piętno na wielu z nas – nie tylko pod względem zdrowia fizycznego, ale również psychicznego.¹ Jednym z coraz bardziej popularnych sposobów radzenia sobie ze stresem i niepokojem jest tzw uważna obecność – zwiększona świadomość, która wynika z wzmożonej uwagi i bycia obecnym w danej chwili.

Dla niektórych osób samochód okazał się w okresie pandemii przystanią, miejscem spędzania czasu wolnego od wymagań stawianych w domu, który stał się też miejscem pracy i szkolną klasą, a także sposobem złagodzenia obaw związanych z podróżowaniem środkami transportu publicznego.

Ford opracował samochód koncepcyjny Mindfulness, by zbadać, w jaki sposób takie praktyki mogą wyeliminować stres związany z prowadzeniem samochodu i sprawić, że podróż stanie się przyjemniejsza. Samochód oferuje szereg rozwiązań i funkcji, takich jak wolne od zanieczyszczeń, filtrowane powietrze w kabinie, elektrycznie aktywowany, masujący fotel kierowcy, który może mieć stymulujący wpływ na oddychanie i tętno, a także poradniki dotyczące świadomej jazdy.

„Uważna obecność pomaga ludziom lepiej się skoncentrować, uspokoić umysł i osiągnąć jego większą jasność – a kiedy jesteś za kierownicą, może to pomóc uczynić cię lepszym kierowcą” – powiedział trener mindfulness Mark Coleman, który stworzył przewodniki medytacyjne na potrzeby samochodu koncepcyjnego. „Stajesz się bardziej świadomy i szybciej reagujesz, jednocześnie znacznie zmniejszając prawdopodobieństwo rozproszenia uwagi. Więcej świadomych kierowców może sprawić, że podróże będą bezpieczniejsze i przyjemniejsze dla wszystkich użytkowników dróg.”

Samochód koncepcyjny Mindfulness

Wielu kierowców mogło już wcześniej korzystać z techniki uważnej obecności w swojej codziennej praktyce za kierownicą, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Może to obejmować poświęcenie chwili na spokojne oddychanie w stresującej sytuacji lub nawet zatrzymanie się na poboczu drogi, aby rozkoszować się wspaniałym widokiem. Samochód koncepcyjny Mindfulness, oparty na SUV-ie Ford Kuga, uzupełnia takie działania o szereg specjalnie dostosowanych funkcji, które umożliwiają użytkownikom.

Uzyskanie z wyprzedzeniem czystego i jednorodnego środowiska w samochodzie

 • Funkcja Unlock Purge aktywowana za pomocą pilota lub aplikacji w telefonie zapewnia dopływ czystego i świeżego powietrza do kabiny za pośrednictwem układu klimatyzacji, jeszcze przed wejściem do pojazdu,
 • Filtr Premium pomaga usunąć niemal cały kurz, zapachy, smog, alergeny i cząsteczki o wielkości bakterii,
 • Diody UV-C unieszkodliwiają wirusy i zarazki na smartfonach, ekranach i innych powierzchniach, zapewniając bardziej higieniczne środowisko w kabinie samochodu.

Wybierz nastrój i poczuj go

 • Podświetlenie wnętrza w połączeniu z regulacją temperatury zapewnia specyficzny nastrój w kabinie, na przykład wrażenie jasnego poranka, uspokajającego błękitu nieba lub rozgwieżdżonej nocy,
 • Fotel kierowcy z czterema siłownikami może stymulować i zbierać informacje zwrotne na temat oddechu oraz tętna i wyświetlać te informacje na ekranie samochodu,
 • Czujniki połączone z kierowcą monitorują tętno i inne parametry fizjologiczne, które mogą synchronizować bicie serca z siłownikami foteli i podświetleniem wnętrza,
 • Specjalne wykończenie wnętrza z wykorzystaniem ekologicznych materiałów, naturalnych kolorów i przemyślanych akcentów stylistycznych.

Ciesz się spokojną i pobudzającą muzyką

 • Korektor dźwiękowy B&O Beosonic™ umożliwia wybór przestrzeni akustycznej w zależności od nastroju, oferując między innymi tryby dźwiękowe „Jasny”, „Energetyczny”, „Zrelaksowany” i „Ciepły”,
 • Głośniki zagłówkowe B&O dostarczają dźwięk blisko uszu kierowcy i pasażera, a w połączeniu z głośnikami w podsufitce zapewniają doskonałe wrażenia odsłuchowe,
 • Listy odtwarzania dostosowane są do sytuacji i miejsca, na przykład szum morza podczas jazdy nabrzeżem lub uspokajająca muzyka podczas stania w korku.

Zachowaj spokój i świeżość

 • Adaptacyjna klimatyzacja zapewnia chłodne, uspokajające powietrze po tym, gdy systemy wspomagania kierowcy pomogły uniknąć zdarzenia drogowego, na przykład poprzez hamowanie awaryjne lub manewr omijający,
 • Funkcja Powernap umożliwia relaksujące przerwy w długiej podróży, dzięki rozkładanemu siedzeniu, podparciu szyi i ścieżce dźwiękowej, która pomaga kierowcy zasnąć i obudzić się odświeżonym,
 • Specjalne przewodniki do lekkich fizycznych ćwiczeń jogi i krótkich sesji medytacyjnych podczas postoju. Elementy graficzne kierują uwagę kierowcy na ruch drogowy.

„Takie systemy wspomagania umysłu, ciała i ducha zmieniają czas jazdy w „czas dla mnie” -mówi Carsten Starke, ekspert techniczny d.s. materiałów wnętrza i satysfakcji, w dziale Badań i Zaawansowanej Inżynierii Ford of Europe. „Zasady poznane i praktykowane w tym wyjątkowym samochodzie mogą być stosowane w różnych sytuacjach poza kabiną, aby usprawnić nie tylko codzienną jazdę, ale też każde inne doświadczenie.”

Ford uważa, że przyjęcie przemyślanego podejścia do techniki pokładowej może pomóc w projektowaniu przyszłych zelektryfikowanych i autonomicznych pojazdów, umożliwiając pasażerom spędzanie czasu w podróży i odpoczywanie w znacznie bardziej użyteczny i relaksujący sposób.

Uważna obecność i Ford

Ford już obecnie upowszechnia korzyści płynące z technik uważnej obecności wśród swoich pracowników poprzez Ford Mindfulness Club, oferując pracownikom na całym świecie treningi stosowania uważnej obecności oraz regularne sesje medytacyjne. Kampania „Dziel się drogą” („Share The Road”) firmy Ford ma na celu promowanie większego zrozumienia pomiędzy użytkownikami dróg, aby uczynić ulice bezpieczniejszymi dla wszystkich ich użytkowników.

„Samochód sam w sobie nie jest rozumny. Ale sposób, w jaki samochód jest używany i zachowania, które wspiera, mogą już takimi być. Celem konceptu stworzonego przez Forda jest wywołanie odczuć, które zachęcą do wzbogacenia świadomości. Dzięki unikalnym funkcjom i wbudowanym rozwiązaniom technicznym Ford zapewnia kierowcom i pasażerom nowe sposoby na bycie uważnym podczas jazdy samochodem, w dowolnym miejscu drogi życiowej” – powiedział Mark Higbie, starszy doradca Ford Motor Company, który pomógł wprowadzić uważną obecność do środowiska pracy w firmie Ford.

Samochód koncepcyjny Mindfulness jest obecnie prezentowany na targach IAA Mobility w Monachium (Niemcy), które odbywają się w dniach 6-12 września 2021 r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*