Polskie autobusy zasilane LNG zostały zaprezentowane na Słowacji

We wtorek, 10 lutego, odbyła się prezentacja innowacyjnych autobusów Solbus Solcity 12 LNG w słowackim mieście Dunajská Streda. Gośćmi wydarzenia byli potencjalni kontrahenci, użytkownicy i władze miejskie. W trakcie pokazu autobusy zasilane LNG i mobilne stacje tankowania firmy Gazprom Germania przeprowadziły proces tankowania 35 kg LNG do 367 litrowego zbiornika (maksymalna pojemność netto 130 kg).
Korzyści płynące z zastosowania LNG opisali przedstawiciele firm Gazprom Germania, Vemex, Solbus, polskiego producenta autobusów, Chart Ferox, czeskiego producenta sprzętu LNG i Danube LNG, słowackiego partnera firmy Solbus, a także organizatorzy wydarzenia.
Te nowe, przyjazne dla środowiska i korzystne ekonomicznie autobusy stały się ogromną atrakcją dla słowackich gości. Michal Humenik z SAD Dunajská Streda (lokalny operator autobusowy i partner wydarzenia) oznajmił, że zaszczytem jest móc korzystać z tak nowoczesnej technologii transportowej w tym mieście.
Tobias Noack z Gazprom Germania przedstawił zarówno korzyści ekonomiczne, jak i korzyści dla środowiska, które płyną z zastosowania technologii LNG i ogłosił, że ten demonstracyjny projekt jest nową alternatywą dla słowackiego transportu publicznego.
W najbliższych dniach LNG Solbus razem z mobilnymi stacjami tankowania będzie przedstawiony potencjalnym kontrahentom, nie tylko w Dunajskiej Stredzie, ale także w takich miastach jak Zwoleń, Prievidza i Trnawa. W tym czasie autobusy Solbus Solcity 12 LNG będą zintegrowane z pracą firm transportowych i zostaną poddane testom, aby umożliwić doświadczenie korzyści płynących z użytkowania tego typu autobusów.
Autobusy Solbus Solcity 12 LNG są wyposażone w silnik Cummins ISL G, o mocy 290-320 koni mechanicznych i zbiornik LNG o pojemności 130 kg, który pozwala na przejechanie do 600 km.
Słowacja to trzeci kraj w Unii Europejskiej, w którym został zaprezentowany projekt autobusów napędzanych LNG. Pierwsze autobusy tego typu zostały wprowadzone do użytku transportu publicznego w Olsztynie i Warszawie. LNG niezbędny do tankowania pojazdów jest dostarczany przez Gazprom Germania.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*