Opona wielkości słonia? To możliwe tylko w Goodyearze

 

63-calowa obręcz, 4 metry wysokości, 5400 kilogramów – to parametry największej opony

 

Warszawa, 25 lutego 2014 r. – Jak wielka może być największa opona produkowana przez Goodyeara? Odpowiedź na to pytanie może być dla wielu zaskakująca – otóż taka opona mierzy i waży tyle, co duży słoń*! Chodzi o ogumienie do jazdy w terenie RM-4A+ w rozmiarze 59/80R63. Ta olbrzymia opona klasy OTR, zaprojektowana
do przewożenia setek ton skał, należy do linii produktów RM (Rock Mining, czyli górnictwo skalne).

Gigantyczna opona na obręcz o średnicy 63 cali sprzedawana jest globalnie
do montażu w największych na świecie pojazdach do przewożenia skał i ziemi. Pracują one najczęściej w kopalniach węgla, skał twardych, złota i miedzi.

Mierząca dokładnie 4,023 metra opona jest większa niż dopuszczalna wysokość większości naczep ciężarowych w Europie i o metr wyższa niż tablica, na której zawieszony jest kosz do gry w koszykówkę. Waży 5400 kilogramów i została stworzona na bazie zaawansowanych technologii, dzięki którym może udźwignąć obciążenie 100 tys. kilogramów przy prędkości do 50 km/h.

Zarówno skład materiałów wykorzystanych w oponie, jak i jej konstrukcja oraz projekt, zostały wykonane z zastosowaniem nowoczesnych technologii. Produkt posiada stalowy korpus i opasanie. Został wykonany niezwykle precyzyjnie, przy użyciu najnowocześniejszych, w pełni zintegrowanych maszyn do produkcji opon. Przy projektowaniu opony zastosowano symulacje komputerowe, a dzięki współpracy Goodyeara z producentami specjalistycznych pojazdów, opony są w pełni do nich dopasowane.

Największa opona marki Goodyear została zaprojektowana z myślą o optymalnych osiągach. Posiada nienagrzewającą się mieszankę bieżnika CycleMax i przeplatające się centralne rowki bieżnika, które zwiększają stabilność i poprawiają chłodzenie. Niekierunkowe rowki zostały ustawione pod wysokim kątem, dzięki czemu polepszają trakcję. Natomiast zróżnicowany kontur ściany bocznej ogranicza zjawisko wzrostu temperatury wewnętrznej opony.

Opona-gigant jest dostępna w dwóch rozmiarach: 53/80R63 i 59/80R63, w trzech wariantach mieszanki bieżnika i dwóch głębokościach bieżnika (E3, E4). Łącznie dostępnych jest 12 wariantów produktu.

Goodyear jest jednym z największych producentów opon na świecie, z centralą w Akron,
w stanie Ohio, USA. Firma wytwarza opony, wyroby gumowe oraz środki chemiczne
w ponad 52 zakładach w 22 krajach. Swoją działalność prowadzi w większości krajów świata. Dwa ośrodki innowacji – w Akron w stanie Ohio i Colmar-Berg w Luksemburgu rozwijają najnowocześniejsze produkty i usługi, które wyznaczają branżowe standardy
w dziedzinie technologii i parametrów. Goodyear zatrudnia ok. 69 000 pracowników.
W Polsce firma oferuje opony takich marek, jak: Goodyear, Dunlop, Fulda, Sava
i Dębica. Jest także głównym akcjonariuszem Firmy Oponiarskiej Dębica S.A.

Więcej informacji o Goodyear i produktach na stronie  www.goodyear.com.

 


*Według Wikipedii, słonie afrykańskie mierzą 3-4 m i ważą 4000-7000 kg; słonie azjatyckie mierzą 2-3.5 m i ważą 3000-5000 kg.

 

 

 

 

Autorem tego tekstu jest:

Goodyear

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*