ODMŁODZONE LWY

Kilkadziesiąt tysięcy gości na stoisku, światowa premiera 12 pojazdów oraz znamienici goście ze świata polityki, sportu i kultury – tak wygląda bilans firmy MAN z 64. Międzynarodowych Targów Pojazdów Użytkowych „IAA Nutzfahrzeuge“ w Hanowerze.

Magnesem przyciągającym publiczność na stoisko firmy MAN, był z pewnością prototypowy Concept S, zaprezentowanym na zewnątrz hali. Stanowił rozwinięcie myśli koncepcyjnej zaprezentowanej na targach w roku 2010. Tym razem zaprezentowano cały zestaw drogowy w skali 1:1, z naczepą wykonaną przez firmę Krone. Ciekawostką jest fakt, że specjalne opony do ciągnika siodłowego wykonała firma Continental. W centrum zainteresowania znalazły się działania podejmowane przez MAN na rzecz zwiększenia efektywności transportu. Badania przeprowadzone w ramach projektu „Concept S” zostały po raz pierwszy zaprezentowane na przykładzie naczepy Krone charakteryzującej się wyjątkowo aerodynamicznym kształtem. „Concept S” okazał się najczęściej fotografowanym pojazdem na targach IAA. Wśród podziwiających pojazd osób znalazł się m.in. niemiecki minister transportu – Peter Ramsauer i premier Dolnej Saksonii – David McAllister.

„Tegoroczne targi IAA okazały się prawdziwym sukcesem MAN“, tak podsumował obecność MAN prezes zarządu Anders Nielsen.

Firma MAN zaprezentowała 12 nowości w zakresie ciężarówek, autobusów, silników i usług. Prezentowane po raz pierwszy na świecie nowe pojazdy serii TG, spełniające wymagania normy Euro 6 oraz autokar NEOPLAN Jetliner i autobus miejski MAN Lion´s Coach EfficientLine przyciągnęły na stoisko MAN w hali 12 kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających.

Firma MAN została wyróżniona na targach IAA dwoma nagrodami. Autokar MAN Lion´s Regio otrzymał nagrodę „IBC (International Bus and Coach Competition) – Award 2012“. Podczas wymagających testów sprawdził się pod każdym względem i zdecydowanie zdystansował konkurencję. Natomiast autobusowi miejskiemu MAN Lion´s City Hybrid przyznano nagrodę „Green Bus-Award“. Pojazd ten jest wyposażony seryjnie w napęd hybrydowy i akumulatory ultracap, co pozwala na ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2 nawet o 30% w porównaniu z nowoczesnymi autobusami z silnikami wysokoprężnymi.

Stoisko MAN odwiedziło także wielu ważnych gości, którzy mogli poznać prezentowane tu innowacyjne rozwiązania transportowe. Oprócz federalnego ministra transportu Petera Ramsauera, premiera Dolnej Saksonii Davida McAllistera oraz Stephana Kühna – rzecznika frakcji „Zielonych“ w Niemieckim Bundestagu odpowiedzialnego za sprawy transportu, efektywne rozwiązania transportowe firmy MAN z dużym zainteresowaniem oglądali na stoisku także ambasador USA P.D. Harvey i konsul generalna Inmi K. Patterson.

Peter Maffay, piosenkarz rockowy i miłośnik pojazdów ciężarowych odebrał na targach od MAN 15 pojazdów ciężarowych i 2 autobusy, które będą stanowiły trzon systemu logistycznego podczas jego tourne po Niemczech „Tabaluga i znaki czasu“. Na zorganizowanym później spotkaniu odpowiadał na pytania swoich fanów. Na stoisku MAN pojawili się także – ku wielkiej radości wszystkich zwiedzających targi IAA – znani piłkarze: David Alaba i Patrick Owomoyela oraz legenda klubu FC Bayern – Paul Breitner oraz mistrzowie sportów motorowych – aktualny mistrz FIA Truck Race, Jochen Hahn i mistrz Europy Truck Trial Marcel Schoch.

Sukcesem okazało się także opracowane przez MAN specjalnie na targi IAA 2012 oprogramowanie App. Dzięki zintegrowanemu skanerowi kodów QR można było łatwo i szybko ściągać nie tylko ogólne informacje na temat targów IAA i wiadomości przygotowywane przez MAN, ale także bardziej zaawansowane i szczegółowe informacje dotyczące eksponatów MAN. Prawdziwym hitem oprogramowania App jest funkcja Augmented-Reality: pozwala ona na przedstawienie na obrazie z kamery smartphonu modelu 3D opracowanego przez MAN modelu „Concept S”. Dzięki temu możemy obserwować funkcjonowanie tej innowacyjnej koncepcji dotyczącej pojazdów ciężarowych w rzeczywistych warunkach. Zainteresowaniem cieszyły się też nowości dnia i ciekawostki dotyczące targów prezentowane na specjalnym blogu MAN poświęconym kwestiom efektywności transportu „MAN Effizienz-Blog“ (blog.transport-efficiency.com), który od jego uruchomienia w lipcu 2012 odwiedziło już ponad 25.000 gości. Blog ten także po zakończeniu targów IAA zapewni wszystkim zainteresowanym wiele ciekawych informacji dotyczących efektywności transportu.

fot. Jacek Wejman

 

Autorem tego tekstu jest:

red.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*