NOWY CIĄGNIK T DLA BUDOWNICZYCH

W połowie stycznia jeden z pierwszych samochodów Nowej Gamy Renault Trucks – ciągnik siodłowy T 460 spełniający normę ekologiczną Euro 6 – odebrała gdyńska spółka AB Dzierzbud. Jej właściciele zdecydowali się złożyć zamówienie na ten pojazd, jeszcze zanim w Polsce pojawiły się samochody demonstracyjne. Twierdzą jednak, że nie kupowali „kota w worku” – byli pewni, że stawiając na Renault Trucks otrzymają pojazd ekonomiczny, nowoczesny i spełniający najostrzejsze normy ekologiczne. A wszystkie te aspekty były dla nich bardzo ważne.

AB Dzierzbud jest spółką-córką działającej od 1991 roku firmy Dzierzbud z położonego na Powiślu Dzierzgonia. Chociaż „grupa” wywodzi się z niewielkiego, liczącego zaledwie 5000 mieszkańców miasta, działa na bardzo szeroką skalę w branży budowlanej i stalowej. Firma jest generalnym wykonawcą i podwykonawcą na wielu dużych budowach nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Dostarcza też na nie wiele prefabrykowanych konstrukcji stalowych. Przykłady? Proszę bardzo – kilka odcinków ogromnej inwestycji w Sztokholmie – tunelu Noralenken, prace elektryczne na gdańskim stadionie czy też dostarczenie żelbetowych elementów nitki dla nowej linii nr 5 berlińskiego metra. Tych inwestycji jest dużo więcej. I właśnie mnogość zadań i ich lokalizacji sprawiła, że w 2005 roku zarząd Dzierzbudu zdecydował się postawić na własny transport. Podłożem tej decyzji były nie tylko przesłanki ekonomiczne, ale także wizerunkowe. Wśród tych ostatnich były m.in. zdarzające się spóźnienia dostaw realizowanych przez zewnętrznych przewoźników. – Stwierdziliśmy, że nie chcemy „świecić za kogoś oczami” i tłumaczyć się przed naszymi kontrahentami z takich sytuacji. Poza tym posiadanie własnej floty, która przywozi na plac budowy nasze konstrukcje i materiały podnosi nasz prestiż. I oczywiście pozwala na racjonalizację kosztów, bo to my je kontrolujemy – mówi Florian Warchoł, prezes zarządu obu spółek. – W ciągu paru lat nabraliśmy doświadczenie i okazało się, że na transporcie możemy również zarabiać, więc powołaliśmy do życia AB Dzierzbud, który się w tym specjalizuje. Poza działalnością transportową prowadzi też spedycję. Dzisiaj posiadamy flotę nowoczesnych zestawów, w znakomitej większości to ciągniki siodłowe z naczepami, a o to by miały pracę dba firmowa spedycja zatrudniająca 8 osób. Poza naszymi samochodami z jej zleceń korzysta jeszcze kilku innych przewoźników, którzy podstawiają swoje zestawy.

Prezes AB Dzierzbud, Florian Warchoł, wiceprezes Jacek Grzmil i menedżer d/s transportu i logistyki, Marcin Narloch stawili się po odbiór pierwszego w Polsce ciągnika Renault Trucks serii T w mroźny, sobotni, styczniowy poranek w serwisie Volvo Group Truck Center Gdynia przy ul. Rdestowej 41. Przed drzwiami czekał już na nich przygotowany do pierwszej jazdy pojazd pokryty lakierem nie w doskonale już znanym kolorze khaki, ale w ciemnoniebieskim, który jest firmową barwą floty AB Dzierzbud. Na masce zwieszała się szeroka czerwona szarfa, a na rozłożonym z atrapy stopniu chłodziła się butelka szampana. Bo i było co świętować. Kluczyki wręczył Damian Kaczmarek, który był odpowiedzialny za kontrakt w Renault Trucks. Chwilę później pojazd odbył pierwszą jazdę z Marcinem Narlochem za kierownicą i prezesami w roli pasażerów.

Renault T wyposażone w sprawdzony, 11-litrowy silnik z wysokociśnieniowym wtryskiem paliwa typu Common Rail, rozwijający 460 KM i zautomatyzowaną skrzynię biegów, spełnia najnowszą normę czystości spalin Euro 6 jest pierwszym takim pojazdem we flocie gdyńskiego przewoźnika. Chociaż nie pierwszym francuskiej marki. Od niespełna trzech miesięcy pracują w niej dwa kupione niedawno Renault Premium – jeden to podwozie z przyczepą zabudowane zestawem przestrzennym, a drugi to jedyny w Polsce ciągnik siodłowy Renault Trucks z fabryczną instalacją do wywrotki. Pierwsze wrażenia kierowców, którzy przesiedli się na nie z aut innych marek są bardzo entuzjastyczne. Za kółkiem najnowszego nabytku – T 460 – zasiądzie szofer, który w ostatnich miesiącach uzyskał w firmie najlepsze wyniki zużycia paliwa. Nie było to łatwe, bo średnia w AB Dzierzbud to zaledwie 26,3 l/100 km! Z pewnością nie będzie narzekał, bo poza mocnym i ekonomicznym silnikiem to Renault T ma doskonale wyposażoną, wysoką, komfortową kabinę, w której nowoczesny design tablicy rozdzielczej (przypomnijmy, że kierowca może samodzielnie decydować o rozmieszczeniu niektórych przyrządów!) znakomicie współgra z przytulnym, wygodnym „przedziałem hotelowym”, zaopatrzonym w szerokie wygodne łóżka, elektrycznie opuszczane rolety i niezliczone, pojemne schowki. – U nas nie ma norm zużycia paliwa. Wszystkie nasze auta są dobrze wyposażone. Staramy się stworzyć taką atmosferę, by ludzie nie chcieli pracować gdzie indziej. Podstawą do tego jest bezstresowa praca i dobre zarobki, dużo wyższe niż u innych przewoźników. Firmie też się to opłaca – dodaje prezes Warchoł.

Szefowie AB Dzierzbud nie ukrywają, że o sprzedaż pojazdów zabiegali u nich przedstawiciele innych producentów. Dlaczego zdecydowali się na ofertę Renault Trucks? – Zdecydowała nowoczesność pojazdu, cena, ale także jakość oferty, którą otrzymaliśmy w zakresie finansowania i ubezpieczenia z VFS oraz kontrakt serwisowy Renault Trucks. Poza tym to jest jedyny pojazd ciężarowy, w którym możemy dokładnie kalkulować i przewidywać koszty dzięki systemom Infomax oraz Optifleet. Te dwa rozwiązania telematyczne bardzo nam w tym pomogą – dodaje Jacek Grzmil. – Reszta będzie już należała do Marcina i kierowców. Jeśli pojazdy się sprawdzą, to w niedługim czasie planujemy powiększyć naszą flotę o kolejnych 10 ciągników.

No właśnie… Tym, którzy nie pamiętają warto przypomnieć, że Marcin Narloch to czterokrotny zwycięzca wieloetapowego konkursu Renault Trucks Optifuel, w którym kierowcy nie tylko rywalizują o miano najlepszego, najekonomiczniej jeżdżącego kierowcy, ale także poznają zasady bezpiecznej jazdy oraz najnowsze przepisy dotyczące transportu. – To czego nauczyłem się podczas tych zawodów plus wieloletnia praktyka za kółkiem ciężarówki, bardzo przydaje mi się teraz podczas zarządzania pracą i szkoleniami kierowców w naszej firmie – mówi Marcin. – Każdy z nich przynajmniej raz na pół roku odbywa szkolenie prowadzone przez instruktorów producentów pojazdów, np. Renault Trucks, a praktycznie każdego dnia, jeśli tylko ma jakiś problem z eksploatacją pojazdu może do mnie zadzwonić nawet z drugiego końca Europy i skorzystać z mojej wiedzy.

 
Autorem tego tekstu jest:

Renault Trucks

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*