Norwegia: obowiązkowe urządzenia do poboru e-myta od pojazdów powyżej 3,5 tony

W wyniku wprowadzenia nowych przepisów od 1 stycznia 2015 r. zmienia się system poboru opłat za korzystanie z norweskich dróg przez samochody użytkowe o masie powyżej 3,5 tony. Należy w nich obowiązkowo zainstalować nadajniki do automatycznego poboru myta. W razie niedopełnienia tego obowiązku grozi kara w wysokości nawet 1000 euro. Zmiana dotyczy wszystkich przewoźników obsługujących trasy do w Norwegii, zarówno największe firmy z sektora TSL, jak i niezależnych kierowców.
Do poboru myta na norweskich drogach wykorzystuje się specjalne urządzenia elektroniczne. Od 1 stycznia 2015 r. ich wykorzystanie staje się obowiązkowe dla wszystkich pojazdów dostawczych używanych do transportu komercyjnego, cięższych niż 3,5 tony. Pozwoli to na bardziej efektywne pobieranie opłat drogowych od norweskich i zagranicznych firm, jak również od niezależnych kierowców.
Powyższe rozwiązanie pozwoli obniżyć koszty operacyjne i administracyjne ponoszone przez instytucje zajmujące się poborem opłat. Pozyskane w ten sposób fundusze będą mogły być przeznaczone na projekty budowy dobrej jakości i bezpiecznych dróg. Nowe rozporządzenie zapewnia także równe traktowanie firmom transportowym z Norwegii i tym zza granicy.
Przestrzeganie nowych przepisów będzie rygorystycznie kontrolowane przez norweską policję, tamtejsze służby celne oraz Zarządu Dróg Publicznych w Norwegii. Wysokość nałożonej po raz pierwszy grzywny będzie wynosi
8 000 NOK (prawie 1000 EUR). Jej wartość wzrośnie do 12 000 NOK (1400 EUR), jeśli nie zostanie ona uregulowana w ciągu trzech tygodni. W przypadku powtórzenia się wykroczenia w ciągu dwóch lat, wysokość kary zwiększy się do 16.000 NOK (1.900 EUR).
Przewoźnikom obsługującym trasy do Norwegii tamtejsze władze zalecają zamówić elektroniczny znacznik za pośrednictwem strony internetowej www.autopass.no (w przypadku obowiązkowego urządzenia) lub strony www.easygo.com. Aby uniknąć kary, firmy będą musiały podpisać umowę z jednym z operatorów systemu opłat drogowych, a w pojazdach zainstalować nadajnik na wewnętrznej stronie przedniej szyby. Do końca tego roku podpisanie dokumentów i odebranie urządzenia będzie możliwe także bezpośrednio na granicy Norwegii, a więcej informacji na ten temat można uzyskać pod numerem telefonu +47 210 31 764 lub adresem www.fjellinjen.no/chat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*