Nie kichaj na bezpieczeństwo na drodze.

Objawy alergii są nie tylko źródłem dyskomfortu, mogą też znacznie osłabić koncentrację kierowcy. Kichnięcie przy prędkości 80 km/h powoduje, że przejeżdża on 25 metrów z zamkniętymi oczami!

Filtry kabinowe to element wyposażenia, który pojawił się w samochodach produkowanych pod koniec XX wieku. Początkowo stosowano je głównie w pojazdach wyposażonych w klimatyzację. Miały zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń na powierzchni parownika klimatyzacji. Podczas jej działania skrapla się woda, a do wilgotnej powierzchni przyklejają się pyłki roślin, kurz i inne zanieczyszczenia. Stwarza to korzystne warunki do rozwoju grzybów i pleśni. Są one szkodliwe dla zdrowia oraz powodują powstawanie przykrego zapachu.

Z biegiem czasu zaczęto zwracać uwagę na inną korzyść wynikającą ze stosowania filtrów kabinowych. Redukują one bowiem ilość zanieczyszczeń przedostających się do wnętrza pojazdu znacznie poprawiając jakość powietrza, którym oddychają kierowca i pasażerowie. Jest to o tyle istotne, że wśród tych zanieczyszczeń znajduje się wiele alergenów, takich jak pyłki traw, kwiatów, kurz.
Problemy układu oddechowego i alergie są coraz większym problemem we współczesnych społeczeństwach. Obecnie około 30 proc. populacji ludzkiej ma problemy związane z alergiami oddechowymi. Dane te podwoiły się w czasie ostatnich dziesięciu lat. Objawy alergii wziewnych (kichanie, swędzenie, łzawienie oczu, katar czy ból głowy) są nie tylko źródłem dyskomfortu, mogą też znacznie osłabić koncentrację kierowcy. Przykładowo kichnięcie kierowcy przy prędkości 80 km/h powoduje, że przejeżdża on 25 m z zamkniętymi oczami. Skutkiem tego jest wzrost prawdopodobieństwa wypadku o ok 30 procent.

Wszystkie te czynniki powodują, że powinniśmy wykazywać dużą troskę o jakość powietrza przepływającego przez samochód. Jest to o tyle istotne, że objawy alergiczne mogą pojawić się w każdym wieku, nawet u ludzi nie mających dotychczas problemów z drogami oddechowymi. Aby zminimalizować problemy związane z alergiami firma Valeo jako pierwsza w Europie wprowadziła innowacyjny filtr kabinowy ClimFilter Supreme.

„Filtry ClimFilter Supreme zawierają opatentowaną przez naszą firmę technologię wykorzystującą do filtracji polifenole i węgiel aktywny. Polifenole to naturalne związki powszechnie występujące w przyrodzie i znane z korzystnego wpływu na zdrowie.” – mówi Monika Krawczyk z firmy Valeo – Powłoka z polifenoli naniesiona na materiał filtracyjny powoduje wyłapanie alergenów, a węgiel aktywny eliminuje szkodliwe gazy i przykre zapachy. Oczywistym jest, że taki filtr zatrzymuje też wszystkie większe zanieczyszczenia typu nasiona roślin, piasek, owady itp”.
Testy wykonane w warunkach laboratoryjnych przez niezależne laboratorium wykazały skuteczność filtrów ClimFilter Supreme wobec alergenów na poziomie 92 procent. Z kolei badania przeprowadzone w 2014 roku w warunkach naturalnych pod patronatem RNSA (Reseau National de Surveillance Aerobiologique) wykazały ich skuteczność na poziomie 95 procent.

Warunkiem skutecznego oczyszczania powietrza jest oczywiście regularna wymiana filtrów kabinowych. Maksymalny okres eksploatacji takiego filtra to rok lub 15 000 km przebiegu. W przypadku intensywnej eksploatacji w obszarach o dużym zapyleniu zalecane jest zwiększenie częstotliwości wymian. Wraz z wymianą filtra kabinowego zalecane jest też wykonanie dezynfekcji parownika i kanałów nadmuchowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*