Mercedes-Benz Classic otwiera internetowe archiwum.

Unikalne informacje, dokumenty, zdjęcia i multimedia – każdy zainteresowany historią marki Mercedes-Benz oraz jej modeli może teraz zajrzeć do internetowego archiwum Mercedes-Benz Classic. To prawdziwa skarbnica wiedzy z dziejów najstarszego producenta samochodów na świecie. Archiwum dostępne jest pod adresem: https://mercedes-benz-publicarchive.com, bez potrzeby logowania się.

„Fascynująca historia składa się z ciekawych opowieści. Odnosi się to również do historii koncernu Daimler AG, sięgającej roku 1886 i pierwszych automobili, wynalezionych przez Carla Benza oraz Gottlieba Daimlera. Naszym celem jest przedstawienie tych zasobów szerszej publiczności” – mówi Michael Bock, szef Mercedes-Benz Classic i Centrum Obsługi Klienta.

15 lat temu pod nazwą M@RS (Multimedia Archive and Research System – Multimedialny System Archiwizacji i Badań) oddział Mercedes-Benz Classic uruchomił portal internetowy, na którym zarejestrowani dziennikarze i pracownicy naukowi mogli znaleźć informacje na temat bogatej historii Daimlera. Specjalistyczna baza stała się punktem wyjścia do opracowania archiwum Public M@RS, dostępnego w internecie od początku lutego bez konieczności logowania się.

Osią nowego portalu w jego pierwszej odsłonie są samochody osobowe: ich opisy, dane techniczne i zdjęcia zostały pogrupowane w pięć historycznych rozdziałów (Benz & Cie. do roku 1926, Daimler-Motoren-Gesellschaft i Mercedes do roku 1926, Mercedes-Benz od 1926 do 1945 roku, Mercedes-Benz od roku 1946 oraz Maybach od roku 2002). Ich strukturę podzielono według klas pojazdów i serii modelowych. Umożliwia to szybki dostęp do pożądanych informacji na temat historii poszczególnych generacji, począwszy do pierwszych automobili aż do poprzedników obecnych modeli Mercedesa. Dostępne obecnie treści będą w przyszłości wzbogacane o kolejne informacje z historii firmy i jej produktów.

Przyszłość zawsze potrzebuje przeszłości, innowacje powstają w oparciu o tradycję. Archiwa Public M@RS i kolekcja Mercedes-Benz Classic prezentują fundamenty marki Mercedes-Benz entuzjastom motoryzacji oraz specjalistom z całego świata. Znaczenie historii firmy dla jej teraźniejszości i przyszłości obrazują dwa inne działy portalu: lista obchodzonych w tym roku rocznic oraz ilustrowana kronika, dokumentująca kolejne innowacje inżynierów ze Stuttgartu, wprowadzane na rynek nieprzerwanie od blisko 130 lat.

Zasoby Mercedes-Benz Classic należą do największych firmowych archiwów w Europie. Ich oficjalna historia sięga polecenia administracyjnego nr 1145 z 1936 roku, wydanego przez ówczesną spółkę Daimler-Benz Aktiengesellschaft inżynierowi Maxowi Rauckowi. Otrzymał on zadanie „zbierania i badania historycznej literatury i materiałów fotograficznych w celu tworzenia i zarządzania archiwum historycznym”. Nowy portal internetowy Public M@RS, dostępny pod adresem mercedes-benz-publicarchive.com, zapewnia publiczny dostęp do wyników pracy Raucka i jego następców.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*