Fundacja Zielony Jamnik, powołana przez firmę Solaris, pomaga na Ukrainie

Bezpośrednio do mieszkańców okolic Słowiańska we wschodniej części Ukrainy, dotarła pomoc humanitarna zgromadzona przez Fundację Zielony Jamnik z Bolechowa koło Poznania. Rodzinom, przebywającym w bezpośrednim sąsiedztwie konfliktu zbrojnego
i będącym w dramatycznej sytuacji życiowej, przekazano blisko 10 ton produktów pierwszej potrzeby.

Fundacja Zielony Jamnik – na pomoc bezbronnym, ustanowiona przez Solaris Bus & Coach S.A., zorganizowała i dostarczyła pomoc humanitarną dla obywateli Ukrainy, którzy w wyniku starć wojennych utracili dach nad głową lub znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Dary zostały bezpośrednio dostarczone do Słowiańskiej Miejskiej Organizacji Obywatelskiej „Centrum pomocy młodzieży Tvoja peremoha”, która zajmuje się między innymi wsparciem osób poszkodowanych.
Wolontariusze Fundacji „Zielony Jamnik – na ratunek bezbronnym” na początku marca przeprowadzili zbiórkę pracowniczą w ramach akcji pomocowej dla naszych wschodnich sąsiadów. Zbierano środki finansowe oraz przedmioty codziennego użytku – odzież, konserwy i artykuły higieniczne. Akcja spotkała się z żywym odzewem wśród pracowników firmy Solaris. Do wolontariatu pracowniczego dołączyły również firmy współpracujące z polskim producentem zasilając konto Fundacji darowizną celową. Do zgromadzonej puli darów zakupiono dodatkowo, za całość zgromadzonych środków, niezbędne uchodźcom artykuły żywnościowe, w tym obiady i mleko dla niemowląt oraz podstawowe środki higieny osobistej.

– W latach 90., współorganizowałam w Polsce pomoc dla powodzian. To było dla mnie naturalne, że ten komu jest lepiej dzieli się z tymi, którym jest w życiu trudniej. Teraz przyszedł czas, abyśmy i my tę otrzymaną kiedyś pomoc podali dalej. Cieszę się, że akcja spotkała się z tak dużym odzewem, szczególnie wśród pracowników i partnerów biznesowych Solarisa. Mam nadzieje, że przekazane dary ułatwią codzienne życie osobom, które znalazły się w tak dramatyczniej sytuacji – powiedziała Solange Olszewska Prezes Fundacji Zielony Jamnik.

Po uzyskaniu niezbędnych zezwoleń, 7 maja, wyruszył z Bolechowa pod Poznaniem transport humanitarny. Na 22 paletach spakowano prawie 10 ton darów, o wartości prawie 100 000 złotych. Wolontariusz Fundacji Zielony Jamnik wraz z konwojem dotarli do Słowiańska po
4 dniach. Spotkali się tam z ciepłym, pełnym wdzięczności przyjęciem.

Akcja została przeprowadzona przy współpracy z Fundacją Otwarty Dialog, która to pośredniczyła w kontaktach ze stroną ukraińską oraz pilotowała konwój humanitarny na trasie Kijów-Słowiańsk.
Informacje o Fundacji Zielony Jamnik:
Fundacja powstała w 2012 i od trzech lat koncentruje swoje działania na pomocy bezbronnym. Jej celem jest wspieranie i prowadzenie inicjatyw niosących pomoc tym, którzy znaleźli się w szczególnie trudnej sytuacji. Prezesem Fundacji jest Solange Olszewska współwłaścicielka oraz współtwórczyni Solaris Bus & Coach S.A.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*