Fabryka Opon Michelin w Olsztynie Zakład Opon Rolniczy

Olsztyńska fabryka Grupy Michelin jest największą fabryką opon w Polsce. Michelin Polska S.A. zatrudnia w Olsztynie przeszło 4,5 tys. osób i jest największym pracodawcą na Warmii i Mazurach. Dyrekcja Handlowa spółki mieści się w Warszawie.
Fabryka w Olsztynie produkuje opony do samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych oraz do pojazdów rolniczych, a także formy, kordy i półfabrykaty; ma też nowoczesne Centrum Logistyczne. Fabryka zajmuje powierzchnię około 200 hektarów. W Olsztynie produkowane są opony marki Michelin oraz należących do Grupy Michelin marek Kleber oraz BFGoodrich.

W 1995 r. Grupa została większościowym udziałowcem olsztyńskiej fabryki opon. Grupa Michelin intensywnie inwestuje w rozwój olsztyńskiej fabryki. Program zrealizowany w latach 2005-2008 na łączną kwotę ponad 253 milionów euro pozwolił rozwinąć produkcję opon do samochodów osobowych, dostawczych i rolniczych oraz półfabrykatów, rozbudować magazyny gotowych produktów oraz zwiększyć zatrudnienie.

Grupa Michelin, lider światowej branży oponiarskiej, produkuje na świecie 190 milionów opon rocznie. Firma zatrudnia ponad 100 tysięcy osób, ma 69 zakładów produkcyjnych w 18 krajach, a swoje produkty sprzedaje w 170 państwach na wszystkich kontynentach.

Zakład Opon Rolniczych w fabryce Michelin w Olsztynie produkuje ponad 400 tys. opon rocznie w 143 rozmiarach – w wadze od 23 kg (XP27) do 199 kg (MICHELIN Omnibib). Jest największym Zakładem Opon Rolniczych w Grupie Michelin (pozostałe to Troyes we Francji i Valladolid w Hiszpanii).

W Olsztynie produkowane są:

• Opony rolnicze – radialne
• Opony rolniczo-przemysłowe – radialne i diagonalne
• W Zakładzie Opon Rolniczych w Olsztynie produkowane są opony marek Michelin, Taurus, Kleber
• 83 proc. opon rolniczych produkowanych w Olsztynie jest sprzedawanych w Europie Zachodniej (najważniejsze rynki to Francja i Niemcy)
• 70 proc. trafia na rynek wymiany, a 30 proc. na pierwsze wyposażenie. Główni odbiorcy to CNH, MANITOU, AGCO, JCB, JOHN DEERE

Historia:

• 1968 – Pierwsza rolnicza opona diagonalna
• 1990 – Pierwsza rolnicza opona radialna
• 1996 – Nowa gama – opony niskoprofilowe radialne
• 2001 – Opony Rolnicze pod marką Kormoran:
Kormoran EKOPRO
Kormoran LANDPRO
• 2002 – Opony rolnicze BFGoodrich (RMT, AI diagonalna)
• 2004 – Produkcja opon agro-przemysłowych Michelin
• 2006 – Produkcja opon diagonalnych Michelin Power CL
• 2008 – Rozpoczęcie projektu KROKUS

Maszyna Krokus

„Krokus” jest maszyną konfekcyjną, która dzięki nowatorskim rozwiązaniom technicznym może produkować opony rolnicze w wielu rozmiarach – od 24 do 38 cali marki Michelin oraz innych należących do Michelin marek – Kleber i Taurus.
Zamontowanie maszyny zajmującej powierzchnię 400 metrów kw. wymagało rozbudowy hali produkcyjnej. Konfekcjonerzy opon, którzy obsługują „Krokusa”, przechodzą specjalistyczne szkolenia.

Innowacyjną maszynę skonstruowali polscy i francuscy inżynierowie. Projekt budowy maszyny został zrealizowany we współpracy z Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Maszynę zbudowała firma Unimasz z Olsztyna.

Michelin jest liderem technologicznym światowej branży opon. Grupa MICHELIN produkuje, sprzedaje i promuje produkty i usługi w dziedzinie mobilności – są to opony do samochodów osobowych, ciężarowych, samolotów, rowerów, sprzętu rolniczego i budowlanego, motocykli i promów kosmicznych, a także przewodniki, mapy, atlasy i usługi internetowe (ViaMichelin.com). Siedzibą koncernu jest Clermont-Ferrand we Francji. Firma jest obecna w 170 krajach, ma zakłady produkcyjne w 18 różnych krajach. www.michelin.pl

 

Autorem tego tekstu jest:

Michelin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*