Efektowne Jamniki

Na targach pojazdów użytkowych IAA w Hanowerze oraz targach branży kolejowej InnoTrans w Berlinie, firma Solaris zaprezentowała szereg nowości. Jedną z nich był autobus elektryczny, który szczególnie zainteresował niemieckiego Ministra Transportu doktora Petera Ramsauera.

Stolica Niemiec po raz kolejny została gospodarzem jednego z największych wydarzeń sektora transportu szynowego – targów Innotrans. Odbywająca się co dwa lata impreza zgromadziła w tym roku ponad 2 500 wystawców z 49 krajów. Nie zabrakło wśród nich również firmy Solaris, która prezentowała swoje dwa produkty – tramwaj Tramino, a także budzący szczególne zainteresowanie wśród zwiedzających autobus elektryczny Urbino electric. Pojazd z Polski został zauważony i doceniony przez niemieckiego federalnego Ministra Transportu doktora Petera Ramsauera, który odwiedził stoisko podpoznańskiego producenta podczas swojej obecności na Targach Berlińskich.

– Wizyta pana Ministra jest dla nas szczególnym wyróżnieniem. Cieszy nas fakt, że pomimo niezwykle napiętego planu znalazł czas, aby odwiedzić nasze stoisko, przyjrzeć się z bliska prezentowanemu na nim autobusowi elektrycznemu, a także podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat przyszłości rozwoju mobilności elektrycznej – mówi Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris Bus & Coach.

To właśnie na rynek niemiecki zostanie dostarczony pierwszy autobus elektryczny marki Solaris. Po serii testów i prezentacji Solaris Urbino electric znalazł pierwszego nabywcę, którym jest przewoźnik z miejscowości Brunszwik. Autobus, który będzie ładowany w sposób indukcyjny, zostanie dostarczony do klienta w roku 2013. W Berlinie ogromnym zainteresowaniem cieszył się także tramwaj Tramino. Warto zauważyć, że Solaris jest pierwszą polską firmą, która już wkrótce dostarczy tramwaje na rynek niemiecki. Ich odbiorcami będą Jena i Brunszwik. Z kolei w dniu 21 września Solaris podpisze kolejny kontrakt na dostawę piętnastu Tramino, których odbiorcą tym razem będzie Olsztyn.

Na targach pojazdów użytkowych w Hanowerze polski producent zaprezentował aż cztery nowe modele autobusów. Jednym z nich jest dwunastometrowa wersja autobusu elektrycznego, Solaris Urbino 18,75 i niskopodłogowy Urbino w wersji międzymiastowej oraz nowa generacja autobusu międzymiastowego Solaris InterUrbino.

fot. Jacek Wejman, Solaris

 
Autorem tego tekstu jest:

Jacek Wejman

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*